SimpleSAMLphp 1.15 - en to fi translation catalogue (93 entries)

en: {core:frontpage:link_phpinfo}
fi: PHP info

en: {core:frontpage:link_shib13example}
fi: Shibboleth 1.3 SP esimerkki - testikirjautuminen Shib IdP:si kautta

en: {core:frontpage:login_as_admin}
fi: Kirjaudu ylläpitäjänä

en: {core:frontpage:link_doc_sp}
fi: SimpleSAMLphp palveluntarjoajana

en: {core:frontpage:link_meta_saml2sphosted}
fi: Isännöidyn SAML 2.0 palveluntarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: {core:frontpage:link_openidprovider}
fi: OpenID tarjoaja - Alpha versio (testikoodi)

en: {core:frontpage:link_doc_install}
fi: Asennetaan SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_diagnostics}
fi: Isäntänimen, portin ja protokollan diagnostiikka

en: {core:frontpage:link_meta_saml2idphosted}
fi: Isännöidyn SAML 2.0 identiteetintarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: {core:frontpage:optional}
fi: Valinnainen

en: {core:frontpage:link_meta_shib13sphosted}
fi: Isännöidyn Shibboleth 1.3 palveluntarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: {core:frontpage:doc_header}
fi: Dokumentaatio

en: {core:frontpage:link_doc_advanced}
fi: simpeSAMLphp:n pitkälle kehittyneet ominaisuudet

en: {core:frontpage:required_ldap}
fi: Pakollinen LDAP:ia varten

en: {core:frontpage:authtest}
fi: Testaa määritettyjä tunnistuslähteitä

en: {core:frontpage:link_meta_overview}
fi: Asennuksesi metadatan yleiskataus. Tarkasta metadatatiedostojasi

en: {core:frontpage:configuration}
fi: Asetukset

en: {core:frontpage:welcome}
fi: Tervetuloa

en: {core:frontpage:link_doc_shibsp}
fi: Määritä asetukset Shibboleth 1.3 palveluntarjoajaksi SimpleSAMLphp identiteetintarjoajan kanssa

en: {core:frontpage:metadata_header}
fi: Metadata

en: {core:frontpage:link_doc_maintenance}
fi: SimpleSAMLphp:n ylläpito ja asetusten määrittely

en: {core:frontpage:link_configcheck}
fi: SimpleSAMLphp asetusten tarkastus

en: {core:no_cookie:header}
fi: Puuttuva eväste

en: {core:frontpage:warnings}
fi: Varoituksia

en: {core:frontpage:link_xmlconvert}
fi: XML:stä SimpleSAMLphp metadata:aan kääntäjä

en: {core:frontpage:link_cleardiscochoices}
fi: Poista IdP valintani IdP discoverypalvelusta

en: {core:frontpage:loggedin_as_admin}
fi: Olet kirjautunut ylläpitäjänä

en: {core:frontpage:auth}
fi: Tunnistautuminen

en: {core:frontpage:show_metadata}
fi: Näytä metatiedot

en: {core:frontpage:intro}
fi: <strong>Onnittelut</strong>, olet onnistuneesti asentanut SimpleSAMLphp:n. Tämä on asennuksen lähtösivu, millä löydät linkkejä testiesimerkkeihin, diagnostiikkaan, metadataan ja dokumentaatioon.

en: {core:frontpage:link_meta_shib13idphosted}
fi: Isännöidyn Shibboleth 1.3 identiteetintarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: {core:frontpage:required}
fi: Pakollinen

en: {core:frontpage:warnings_https}
fi: <strong>Et käytä HTTPS</strong> - vahvaa yhteystä käyttäjään. HTTP-protokolla on sopiva testeihin, mutta tuotantojärjestelmässä sinun tulee käyttää HTTPS:ää. [ <a href="http://rnd.feide.no/content/simplesamlphp-maintenance-and-configuration">Lue SimpleSAMLphp ylläpidosta (eng)</a> ]

en: {core:frontpage:federation}
fi: Federaatio

en: {core:frontpage:required_radius}
fi: Pakollinen Radiusta varten

en: {core:frontpage:checkphp}
fi: Tarkastetaan PHP-asennuksesi

en: {core:frontpage:link_doc_idp}
fi: SimpleSAMLphp identiteetintarjoajana

en: {core:frontpage:link_saml2example}
fi: SAML 2.0 SP esimerkki - testikirjautuminen IdP:si kautta

en: {core:frontpage:about_header}
fi: SimpleSAMLphp:stä

en: {core:frontpage:about_text}
fi: Tää simpleSAMPphp on aiga magee, mutta mistä voin lukea enemmän asiasta? Löydät enemmän tietoa <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp blogista Feide RnD:llä</a> <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>issa.

en: {core:no_cookie:retry}
fi: Uudestaan

en: {core:frontpage:useful_links_header}
fi: Asennuksesi käytännöllisiä linkkejä

en: {core:frontpage:metadata}
fi: Metatiedot

en: {core:frontpage:recommended}
fi: Suositellaan

en: {core:frontpage:link_doc_googleapps}
fi: SimpleSAMLphp Google Apps for Education identiteetintarjoajana

en: {core:frontpage:tools}
fi: Työkalut

en: {core:no_cookie:description}
fi: Näyttää, että olet kieltänyt evästeiden käytön selaimessasi. Ole hyvä ja salli evästeet selaimestasi ja yritä uudelleen.

en: {core:frontpage:deprecated}
fi: Vanhentunut

en: You are logged in as administrator
fi: Olet kirjautunut ylläpitäjänä

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: SimpleSAMLphp configuration check
fi: SimpleSAMLphp asetusten tarkastus

en: Metadata overview for your installation. Diagnose your metadata files
fi: Asennuksesi metadatan yleiskataus. Tarkasta metadatatiedostojasi

en: XML to SimpleSAMLphp metadata converter
fi: XML:stä SimpleSAMLphp metadata:aan kääntäjä

en: Required
fi: Pakollinen

en: Warnings
fi: Varoituksia

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Hosted Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatically generated)
fi: Isännöidyn Shibboleth 1.3 palveluntarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: About SimpleSAMLphp
fi: SimpleSAMLphp:stä

en: Hosted SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatically generated)
fi: Isännöidyn SAML 2.0 palveluntarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: Required for LDAP
fi: Pakollinen LDAP:ia varten

en: Federation
fi: Federaatio

en: Delete my choices of IdP in the IdP discovery services
fi: Poista IdP valintani IdP discoverypalvelusta

en: Configure Shibboleth 1.3 SP to work with SimpleSAMLphp IdP
fi: Määritä asetukset Shibboleth 1.3 palveluntarjoajaksi SimpleSAMLphp identiteetintarjoajan kanssa

en: Missing cookie
fi: Puuttuva eväste

en: Tools
fi: Työkalut

en: Test configured authentication sources
fi: Testaa määritettyjä tunnistuslähteitä

en: You appear to have disabled cookies in your browser. Please check the settings in your browser, and try again.
fi: Näyttää, että olet kieltänyt evästeiden käytön selaimessasi. Ole hyvä ja salli evästeet selaimestasi ja yritä uudelleen.

en: Installing SimpleSAMLphp
fi: Asennetaan SimpleSAMLphp

en: Deprecated
fi: Vanhentunut

en: <strong>Congratulations</strong>, you have successfully installed SimpleSAMLphp. This is the start page of your installation, where you will find links to test examples, diagnostics, metadata and even links to relevant documentation.
fi: <strong>Onnittelut</strong>, olet onnistuneesti asentanut SimpleSAMLphp:n. Tämä on asennuksen lähtösivu, millä löydät linkkejä testiesimerkkeihin, diagnostiikkaan, metadataan ja dokumentaatioon.

en: <strong>You are not using HTTPS</strong> - encrypted communication with the user. HTTP works fine for test purposes, but in a production environment, you should use HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Read more about SimpleSAMLphp maintenance</a> ]
fi: <strong>Et käytä HTTPS</strong> - vahvaa yhteystä käyttäjään. HTTP-protokolla on sopiva testeihin, mutta tuotantojärjestelmässä sinun tulee käyttää HTTPS:ää. [ <a href="http://rnd.feide.no/content/simplesamlphp-maintenance-and-configuration">Lue SimpleSAMLphp ylläpidosta (eng)</a> ]

en: Retry
fi: Uudestaan

en: SimpleSAMLphp Maintenance and Configuration
fi: SimpleSAMLphp:n ylläpito ja asetusten määrittely

en: Diagnostics on hostname, port and protocol
fi: Isäntänimen, portin ja protokollan diagnostiikka

en: Using SimpleSAMLphp as an Identity Provider
fi: SimpleSAMLphp identiteetintarjoajana

en: Optional
fi: Valinnainen

en: This SimpleSAMLphp thing is pretty cool, where can I read more about it? You can find more information about it at the <a href="https://simplesamlphp.org/">SimpleSAMLphp web page </a> over at <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.
fi: Tää simpleSAMPphp on aiga magee, mutta mistä voin lukea enemmän asiasta? Löydät enemmän tietoa <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp blogista Feide RnD:llä</a> <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>issa.

en: Shibboleth 1.3 SP example - test logging in through your Shib IdP
fi: Shibboleth 1.3 SP esimerkki - testikirjautuminen Shib IdP:si kautta

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Show metadata
fi: Näytä metatiedot

en: SimpleSAMLphp as an IdP for Google Apps for Education
fi: SimpleSAMLphp Google Apps for Education identiteetintarjoajana

en: Hosted SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatically generated)
fi: Isännöidyn SAML 2.0 identiteetintarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: OpenID Provider site - Alpha version (test code)
fi: OpenID tarjoaja - Alpha versio (testikoodi)

en: Required for Radius
fi: Pakollinen Radiusta varten

en: SAML 2.0 SP example - test logging in through your IdP
fi: SAML 2.0 SP esimerkki - testikirjautuminen IdP:si kautta

en: Using SimpleSAMLphp as a Service Provider
fi: SimpleSAMLphp palveluntarjoajana

en: Recommended
fi: Suositellaan

en: SimpleSAMLphp Advanced Features
fi: simpeSAMLphp:n pitkälle kehittyneet ominaisuudet

en: Checking your PHP installation
fi: Tarkastetaan PHP-asennuksesi

en: Useful links for your installation
fi: Asennuksesi käytännöllisiä linkkejä

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Hosted Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatically generated)
fi: Isännöidyn Shibboleth 1.3 identiteetintarjoajan Metadata (automaattisesti luotu)

en: Login as administrator
fi: Kirjaudu ylläpitäjänä
